ILMARI TAPIOVAARA, STOLAR, ett par, "Domus", Keravan Puuteollisuus.
Lackad björk samt björkfaner. Lilafärgad textilklädsel på sitsarna. Stapelbara.
Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Märken. Senare klädsel.