Mönster i relief av bladslingor och maskaroner. Polykrom färgsättning. Längd 32 cm, bredd 22 cm, höjd 26 cm.
Bruksslitage. Krackelyrer. Spricka i lockets hänkel. Lagningar. Nagg på en maskaron.