OFFICERSSABEL, för infanteriet, modell 1841-65, Ryssland.

Mässingfäste med läderklädd kavel. Metallbalja. Delar av upphängning. Längd 89 cm, klingan 75 cm.

Slitage. Fästet med skador, kavellindning saknas. Klingan och baljan med ytrost.

Utropspris
500 EUR