FOTOGRAFI OCH BORDSMEDALJ, Ryssland, 1800-talets senare hälft.

Fotografi av kejsar Alexander II:s minnesstaty i Helsingfors, daterad 13.3.1899. Studio K.E. Ståhlberg. Bildstorlek cirka 22,5 x 16,5 cm.

Medalj till minnet av grundandet av Vasa Hovrätt 28. juni 1776, märkt Lea Ahlborn. Alexander II. Silver. Diameter 51 mm, vikt cirka 55 g.

Smärre slitage.

Utropspris
200 EUR