HÄFTE. 10 gravyrer från 1600-talet.

Jusepe de Ribera (1591-1652), efter:

”Ioseph Ribera Espanol Invent. / AB ex.”

Serie av 10 numrerade etsningar c. 1650 efter Ribera, utgivna av den hittills oidentifierade “A.B.”, möjligen Abraham Blooteling från Amsterdam. Gravören har ansetts kunna vara Gerard Valk.

Bildmått omkring 26,5 x 20,5 cm. Sviten inleds med en välkänd bild av Ribera, ”Poeten”, som identifierats med både Petrarca och Vergilius. Bland motiven finns även ”Groteskt huvud”, ”Sankt Bartolomeus' martyrium” (utan originalets bifigurer), och ”Sankt Hieronymus”. Övriga blad återger anatomiska detaljer.

Riberas grafiska produktion omfattade endast 18 blad. Mark P. McDonald föreslog 1992 att Ribera utförde ”Poeten” just som titelblad till ett modellalbum av detta slag.

Konditionsrapport

Något senare mönstrat pappersomslag, nött och med söndrig rygg. Första bladet med liten hörnförlust utanför bildytan. Något solkade kanter.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Rikard Klev

Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst

rikard.klev@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss