1087935
HÄFTE. 10 gravyrer från 1600-talet.

Jusepe de Ribera (1591-1652), efter:

”Ioseph Ribera Espanol Invent. / AB ex.”

Serie av 10 numrerade etsningar c. 1650 efter Ribera, utgivna av den hittills oidentifierade “A.B.”, möjligen Abraham Blooteling från Amsterdam. Gravören har ansetts kunna vara Gerard Valk.

Bildmått omkring 26,5 x 20,5 cm. Sviten inleds med en välkänd bild av Ribera, ”Poeten”, som identifierats med både Petrarca och Vergilius. Bland motiven finns även ”Groteskt huvud”, ”Sankt Bartolomeus' martyrium” (utan originalets bifigurer), och ”Sankt Hieronymus”. Övriga blad återger anatomiska detaljer.

Något senare mönstrat pappersomslag, nött och med söndrig rygg. Första bladet med liten hörnförlust utanför bildytan. Något solkade kanter.

Övrigt

Riberas grafiska produktion omfattade endast 18 blad. Mark P. McDonald föreslog 1992 att Ribera utförde ”Poeten” just som titelblad till ett modellalbum av detta slag.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
2 000 SEK