Fanerad med mahogony. Beslag i mässing. Rak form och nertill avsmalnande ben med mässingsdekor. Utskuren dekor i övre kantlist. Tre lådor med kantlist i mässing. Längd 107 cm djup 56 cm höjd 82 cm
Åldersrelaterat slitage. Avnött del vid bakre ben. Genomgående spricka i ryggparti. Nagg i kanter, repor och ställvis märken.