BYRÅ, Sengustaviansk, 1800-talets första hälft

Fanerad med mahogony. Beslag i mässing. Rak form och nertill avsmalnande ben med mässingsdekor. Utskuren dekor i övre kantlist. Tre lådor med kantlist i mässing. Längd 107 cm djup 56 cm höjd 82 cm

Åldersrelaterat slitage. Avnött del vid bakre ben. Genomgående spricka i ryggparti. Nagg i kanter, repor och ställvis märken.

Utropspris
4 000 SEK