HANS-AGNE JAKOBSSON, TAKLAMPA, Markaryd, 1900-talets senare hälft.
Mässingsstomme, 12 st ljuspunkter med runda bärnstensfärgade glaskupor. Bär tillverkarens etikett. Diameter ca 57 cm. Total höjd 71 cm.
Smärre ytslitage. Några sprickor i stommen. Två glaskupor med skador.