Vitlackerade. Sits och rygg av glasfiberarmerad plast. Centralben och for av aluminium. Snurrbara. Lös, klädd och stoppad sittdyna. Märkta. Sitthöjd 46 cm.
Slitage. Märken. Skador på tyget på dynornas undersidor.