HERTHA BENGTSON, tallrikar, 6 st, porslin, "Blå Eld", Rörstrand.
Röd samt grå glasyr. Diameter 23 cm.
Smärre slitage. Obetydligt nagg. Ett fat med mindre tillverkningsdefekt på kant.