BYRÅ, rokoko, 1700-tal.

BYRÅ, rokoko, 1700-tal.

Bukig form. Fanerad med alm och masur. Tre utdragslådor varav en med fackinredning. Förgyllda rocailleformade beslag i mässing. Bredd 110 cm, djup 49 cm, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Slitage och märken. Mindre skada på bakben. Fanerskador samt lagningar. Kompletteringar. Senare målning invändigt. Torrsprickor.

Utropspris
15 000 SEK