Stomme i mässing med genombrutna ringar. Åtta ljusarmar samt nio elektriska ljuspunkter. Behängd med gjutna och slipade prismor i girlander, piggbotten samt krönande plym. Diameter 67 cm, höjd ca 90 cm.
Ej funktionstestad. Bruksslitage. Nagg, möjligen någon prisma saknas. Spröt med något ojämn form.