LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, modell 206, Stockmann Orno, 1900-talets mitt. Höjd 76 cm.
Tre glaskupor, mässingsstomme. Diameter 35 cm.
Smärre slitage. Elektrifieringen förnyad. Senare kupor, en kupa aningen sned. Ej funktionstestad.
Motsvarande lampa illustrerad i Ornos Armaturkatalog Nr 20 1947, s. 13.