Skål på fot med driven dekor och konturerat brätte. Diameter 17,5 cm, höjd ca 11,5 cm. Vikt ca 376 g. Finska kontrollstämplar, Tarkiainen.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Spår av gravering i kartuschen.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10