MINIATYRER, 7 st, Carl-Harry Stålhane och Gunnar Nylund, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Sex miniatyrer av Carl-Harry Stålhane samt en av Gunnar Nylund. Höjd ca 2- 4 cm.

Smärre slitage. Skålen av Nylund av andrasortering. Ställvis krackelyrer. Obetydliga nagg. En del med tillverkningsdefekt i glasyren.

Utropspris
2 000 SEK