MAT- OCH TESERVIS, 100 delar, flintgods, "Hagtorn", Gustafsberg, tidigt 1900-tal.
Tryckt blomsterdekor.
25 mattallrikar 24 cm
11 djupa tallrikar 24 cm
26 assietter 19,5 cm
17 assietter 16 cm
6 tekoppar med fat
Tekanna
Tillbringare 21,5 cm
2 såsskålar 25 cm
2 skålar 23 cm
Bricka 31 cm
Terrin med lock 29 cm
7 uppläggningsfat 23-38 cm
Krackelyr. Smärre slitage. Vissa missfärgningar. Tekannan med större nagg invändigt. Två uppläggningsfat med nagg.
Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.