SCHATULL, för karaffer och glas, omkring år 1900.

Schatull fanerat med bland annat björk. Intarsiadekor samt dekor av pärlemo. På fyra kulfötter. Ställning av gulmetall. För fyra karaffer och 16 glas. Karaffer med glaspropp. Glas på fot, varav tre av blåfärgat glas. Förgylld dekor. Karaffernas höjd 20,5 cm. Glasens höjd ca 8 cm. Schatullets bredd 34. Djup 26. Höjd 28 cm.

Smärre slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Saknas fyra glas. Ett udda glas. Repor. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK