Stål, mekaniskt verk (manuell), plexiglas, kronograf, tachymeterskala, ca 1980-81
Cal 861 Refnr ST 145.022 serienr 44123182
Lättare ytslitage med repor i glas och boett. Senare sekundvisare, saknar band/länk. Fungerande vid enklare test. Ingen servicehistorik föreligger. Funktion garanteras ej