GOLVUR, Bornholm, 1800-talets första hälft.

Målat. Målad urtavla. Två lod och pendel medföljer. Höjd 201 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Repor och märken. Torrsprickor. Urverkets nyckel saknas. Slitage.

Utropspris
4 000 SEK