KANDELABER, nysilver, sent 1800-tal.

Rund fotplatta med fyra bladhöstrande, svängda fötter samt dekor av blommor och pärlstav. Balusterformat ben. Upptill fem ljushållare. Svängda ljusarmar med dekor av lejonhuvuden och blad. Höjd 50 cm.

Bruksslitage. Lagningar. Sneda delar. Ställvis avnött försilvring. En skadad ljusmanschett, nedre delen saknas.

Utropspris
2 000 SEK