Tudelat. Fanerat med mahogny. Tre lådor. Nedfällbar skrivklaff med bakomvarande låd- och fackinredning. Snidad dekor samt beslag av mässing. Bredd 123 cm, djup 63 cm, höjd 138 cm. Nyckel finns.
Slitage och märken. Skador samt fanerskador. Dekorbortfall. Nyckel till inre lucka saknas.