Mörkbetsad furu. Skåpdel med räfflade dörrspeglar. Krön med tandsnitt. Underdel med fem lådor i fyra varv. Metallbeslag. Längd 122 cm, bredd 54 cm, höjd ca 195 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken. Ett lås saknas. Renoverat och kompletterat. Lagningar. Sprickor och avslag.