BERTIL FRIDHAGEN, sybord, Bodafors, 1959.
Teakfaner och bok. Två uppfällbara slag. Låda med fackinredning samt utdragbar korg av rotting. Lös bricka. På mässingstrissor. Brännmärkt. Längd 64-90, bredd 60, höjd 60 cm.
Smärre slitage. Fläckar. Smärre fanerskador. En pigg för trådrulle saknas i inredningen. Torkade däck.