TAKLAMPA, eklektisk stil, 1900-tal.

Patinerad metall med dekor av blad, lövverk samt blomslingor längsmed stomme. Matterade glaskupor i orange, gula och blå toner, otydligt signerade. Fyra ljuspunkter. Höjd ca 92 cm.

Ej funktionstestad. Bruksslitage, sprickor och nagg. Omarbetad / kompletterad med bl.a senare kupor och ljuspunkter.

Utropspris
2 000 SEK