ANDERS PEHRSON, skrivbordslampa, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.
Svartlackerad metallkärm, förkromat stativ, fotplattan klädd i svart läder. Reglerbar höjd och riktning. Skärmens diameter 19 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.