Svartlackerad metallstomme med mässingsdetaljer, två ljuspunkter med medföljande textilklädda skärmar. Njurformat bord med teakfaner och svärtad kant. Längd 54 cm, bredd ca 32 cm, höjd cm 140 cm.
Slitage och mindre fläckar. Skruv saknas från undersidan bordet. Ej funktionstestad. Senare skärmar.