Urtavlan märkt "Andreas Ruuth Norkiöping 19 agusti Anno 1761". Målat fodral. Två lod samt pendel medföljer. Bredd ca 44, djup ca 29, höjd ca 203 cm.
Renoverad. Kompletterad. Skador. Lagningar. Ej funktionstestad.