GERDA STRÖMBERG & KNUT BERGQVIST, kandelaber samt ljusstakar, glas, Strömbergshyttan 1940-50-tal.
Gråtonad glasmassa. Optikblåst dekor. Lösa armar med luftspiraler. Kedjehängen. Höjd ca 32-34 cm.
Lagningar på kandelabers ljushållare samt kedja. Smärre slitage.