SOFFA, gustaviansk, provinsarbete, 1800-talets första hälft.

Bemålad. Spjälad genombruten rygg och gavlar, på nedåt avsmalnande ben. Lös stoppad och textilklädd sits, utdragbar. Längd 185 cm, djup 53 cm, höjd 89 cm.

Slitage och krackelyr. Senare sits och klädsel. Senare målning. Lös knopp. Torrsprickor. Delvis invändigt kompletterad.

Utropspris
4 000 SEK