Beslag av mässingsfärgad metall. Invändigt klädd med tapet. Handtag av skinn. Märkt med initialerna ELM på ena sidan, på andra sidan etiketter från Swedish American Line. Längd 100, bredd 56, höjd 60 cm.
Slitage. Ställvis omfattande slitage. Skador. Fläckar. Inredning saknas. Lukt invändigt.