Stomme trä. Genombruten ryggbricka. Svängda ben. Sitthöjd ca 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Senare målning. Förstärkningar. Torrsprickor. Skador. Vinglig rygg/sprickor i ryggfästet.