VÄVD TAPET, "Hemligt sorl i rotsystemet", ca 116 x 124,5 cm, signerad Mary Moeschlin.
Polykrom modernistisk komposition. Baksidan med påsydd etikett.
Obetydligt slitage, smutsig.
Mary Moeschlins verk finns representerade i många svenska museer och samlingar.