TRÄDGÅRDSMÖBLER, 5 delar, Iwan B. Giertz, Flen, Sverige, 1900-talets första hälft.

Fyra stolar och bord. Stomme av målad metall. Stolar med träribbor i rygg och sits. Brickmärkta. Sitthöjd ca 45 cm. Bordets längd 120. Bredd 70. Höjd 74 cm.

Slitage. Omfattande färgbortfall. En med skada på stålröret.

Tilläggslista

En med skada på stålröret.

Iwan B. Giertz tillverkade de trädgårdsstolar som Gunnar Asplund designade för Stockholmsutställningen 1930.

Utropspris
6 000 SEK