ILMARI TAPIOVAARA, pallar, 4 st, "Fanett", Edsbyverken, 1950/60-tal.
Skiicktlommade, formpressade sitsar fanerade med teak. Kopplade ben av björk. Brännmärkta. Höjd 44 cm.
Slitage. Repor. Smärre fläckar. Märken på ben. Omlackerade.