ARNE VODDER, soffa, Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal.
Skinnklädsel. Lösa sitt- och ryggplymåer, resårsits. Ben av svartlackerat stål. Etikettmärkt. Längd 200, djup 75, höjd 75, sitthöjd 42 cm.
Slitage. Ställvis omfattande slitage. Skador, hål och lagningar på klädsel. Repor. Märken.