MATSERVISDELAR, 42 st, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal

Dekor av blåmålade blommor mot vit bakgrund. Innehållande en tedosa, en ljushållare för värmeljus, en sockerskål, en skål med lock, en tekanna, en kaffekanna, två gräddkannor, ett kakfat, nio tekoppar med nio fat + en tekopp, 18 kaffekoppar med fat + fem fat

Bruksslitage med nagg och ett par sprickor. Fläckar. Smutsig.

Utropspris
3 000 SEK