Stomme av mahogny. Klädda med textil. Egyptiserande dekorelement av mässing. Sitthöjd 45. Bredd 60. Djup 64. Höjd 82,5 cm.
Förstärkningar. Slitage. Repor. Märken. Fläckar. Lösa möbelband.