Fanerad med valnöt och valnötsrot. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över samt tre lådor under skrivklaff. Lös benställning. Bredd 97. Djup 47. Höjd 136 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Repor. Märken. Smärre fläckar.