Empire

(Sverige, 1810-1840)
Empire
(Sverige, 1810-1840)

CARL MAGNUS FOGELGREN (1788-1839), spegel med ej ursprungligen sammanhörande konsolbord Empire, Linköping 1816

Stämplad CMF samt etikettmärkt med Linköpings hallstämpel. Förgylld och med pastellagedekor. Konsolbord med marmorimiterad träskiva. Spiralskurna ben. Pastellagedekor med lejonmaskaroner och palmetter. Spegelns höjd 177x77, Bordet bredd 84, djup 43, höjd 68 cm

Dekorbortfall. Färgbortfall. Synliga skarvar. Åldersrelaterat slitage. Senare glas.

Formgivare

Empiren pågick ungefär mellan åren 1810-1840 och är främst att betrakta som en inredningsstil. Stilen karakteriseras av prakt och ståt och kallas ibland kejserlig. Den franska empiren förknippas oftast med Napoleon Bonaparte av Frankrike som var förtjust i det antika Rom och dess attribut. Egyptiserande inslag med sfinxer, palmetter, örnar, gripar och maskaroner var vanliga som dekorelement. Det vanligaste träslaget var mahogny och brännförgyllningar var populära. Chiffonjén var en modemöbel under empiren och sittmöbler kläddes i lysande starka färger. Tiden 1830-1840 brukar benämnas senempire och var mer borgerlig. I Tyskland och Österrike kallades stilen biedermeier och kännetecknas av möbler med mjukare linjer i materialet björk. Till Sverige kom empiren med Jean Baptiste Bernadotte (kung Karl XIV Johan) och kallades sedermera ”Karl Johan”. Det svenska stiluttrycket var något lättare och mindre majestätiskt.

Klubbat pris
10 700
949
1 001
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (29 bud)
22 jul 2019 16:03
10 700 SEK
22 jul 2019 14:10
10 200 SEK
22 jul 2019 14:10
10 000 SEK
22 jul 2019 14:09
9 800 SEK
22 jul 2019 14:09
9 600 SEK
22 jul 2019 14:09
9 400 SEK
22 jul 2019 14:09
9 200 SEK
22 jul 2019 14:09
9 000 SEK
22 jul 2019 14:09
8 800 SEK
22 jul 2019 13:51
8 600 SEK
21 jul 2019 19:07
8 400 SEK
21 jul 2019 19:06
8 200 SEK
21 jul 2019 19:06
8 001 SEK
21 jul 2019 19:06
7 800 SEK
21 jul 2019 19:06
7 600 SEK
21 jul 2019 19:05
7 201 SEK
21 jul 2019 19:05
7 001 SEK
21 jul 2019 19:05
6 800 SEK
21 jul 2019 19:05
6 600 SEK
21 jul 2019 12:19
6 400 SEK
19 jul 2019 15:39
6 200 SEK
19 jul 2019 15:38
6 000 SEK
19 jul 2019 15:38
5 800 SEK
19 jul 2019 15:38
5 600 SEK
19 jul 2019 15:38
5 400 SEK
16 jul 2019 20:23
5 200 SEK
16 jul 2019 10:22
5 000 SEK
15 jul 2019 18:39
2 000 SEK
15 jul 2019 15:52
300 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703