Förgyllt och bronserat fodral med dekor av bl a pärlstav, tandsnitt och blomstergirlanger. Ljus urtavla med arabiska siffror. Pendel finns. Ca 95 x 50 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Färgbortfall. Krackelyrer. Sprickor. En dekordel med skada vid fästet. Ej funktionstestad.