Två i terrakotta med brun glasyr invändigt och två med blå och vit glasyr. Diameter ca 22- 35 cm, höjd 9- 13 cm.
Bruksslitage. Repor. Mestadels andrasortering. De blåvita skålarna med nagg.
Inger Persson