GUNNAR ASPLUND, fåtöljer, 1 par, "GA-2", Källemo, 1900-talets andra hälft.
Modellen formgiven 1930 för Svenska Slöjdföreningens styrelserum.
Förkromad stålstativ, med läderklädsel. Sitthöjd ca 34, höjd 69, bredd 70, djup 75 cm
Slitage. Märken. Repor.