VILHELM HOLMGREN, olja på duk, osignerad.
"Konstnärens hustru, Jeanne på verandan". Påskrift på spännramenn "Herr Holmgren Karlaplan 10A". ca 57 x 73 cm.
Obetydligt ytslitage.
Konstnärens familj.