En tekanna modell "Mon ami" av Marianne Westman för Rörstrand, en omärkt med vit glasyr, en med Rörstrands märkning med vit glasyr och metallhänkel samt en från Knabstrup med vit glasyr. Höjd 13-15 cm.
Bruksslitage. En hänkel saknas. Ställvis krackelyrer och missfärgningar. Kannan från Knabstrup av andrasortering.
Inger Persson