MATTA, semiantik Beludj, ca 210 x 110,5 cm (plus slätväv på kortsidorna).

Polykromt spaljémönster med hakmedaljonger och stiliserade blommor. Röd huvudbård med blomrankor.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Sidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida med liten reva.

Utropspris
3 000 SEK