HAGELGEVÄR, flintlås, 1700-talets slut.

Dubbelpipig, piporna med graverad och förgylld dekor. Valnötsstock med rikt skuren dekor och infattad med silvertråd. Graverade lås och beslag. Laddstock av trä och mässing. Kaliber cirka 18 mm. Längd 139 cm, pipan 98 cm.

Smärre slitage och anlöpningar. Smärre skador i silvertråden.

Utropspris
3 000 EUR