FLINTLÅSPISTOL, Italien, 1700-talets slut.

Valnötsstock med graverade mässingsbeslag. Oktagonal och rund pipa. Låset och hanen med graverad dekor. Kaliber cirka 12 mm. Längd 23 cm, pipan 12,5 cm.

Slitage. Ytrost.

Utropspris
500 EUR