SKÅP, s.k kycklingskåp, Kina, omkring sekelskiftet 1900.

Lövträ. Spjälade hyllor bakom skjutbara genombrutna luckor, lådor samt skåpdörrar med bakomvarande hyllinredning. Mässingsbeslag. Bredd 110 cm, djup 54 cm, höjd 182 cm.

Slitage, märken och mindre sprickor. Delvis renoverad. Smärre lagning.

Utropspris
6 000 SEK