LUDWIG MIES VAN DER ROHE, fåtöljer, ett par, "Mr lounge chair", Knoll, 1900-talets andra hälft.
Stomme av stål med läder av läder. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 39, höjd 78, bredd 56, djup 72 cm.
Slitage. Märken. Repor.