Herman af Sillén

(Sverige, 1857-1908)
Herman af Sillén
(Sverige, 1857-1908)

HERMAN AF SILLÉN, olja på duk, signerad och daterad 1901.

"PANSARBÅTEN GÖTA I STORM PÅ NORDSJÖN". 123 x 203 cm.

Uppfodrad duk. Färgbortfall. Krackelyr. Smutsig. Tryckskada.

Proveniens

Kammarherre J. af Sillén.

Sjöhistoriska Museet, Stockholm, "Herman af Sillén. Minnesutställning", 1942.

Göta var en 1.klass pansarbåt och byggdes på Lindholmens varv 1889 och var bl a med om flottrevyn på Spithead under drottning Victorias 60-års jubileum som regent i England. Göta var det första svenska stridsfartyget som utrustades med svenskbyggda kanoner från Bofors. 1928-1938 var hon logementsfartyg vid det nybildade flygvapnets flottilj i Hägernäs (F2). Göta utrangerades 1938 och såldes så småningom (1944) till Stockholms hamnstyrelse som utnyttjade hennes nedre delar som pråm. Deplacement 3000 ton och farten var 16 knop.

Utropspris
80 000 SEK