stål, mekaniskt urverk (automatisk), mineralglas, öppningsbar bakboett med bakomliggande glasbaksida, läderband (ej original). Design; Col. Charles A. Lindbergh, ca 1938
Caliber L989.2, serienr 58039188
boettnr 24725025, refnr 989.5215
Åldersrelaterat slitage. Repor. Fungerar vid enklare test. Ingen servicehistorik föreligger och funktion garanteras ej.